مراحل و شرایط ثبت شرکت ها

شرکت تجاری چیست ؟

شرکت تجاری به مجموعه ای گفته می شود که در آن دو تا چند نفر با در میان گذاشتن میزان مشخصی سرمایه و با استفاده از اعتبار ، تجربه و تخصص خود در راه انجام فعالیت اقتصادی مشخصی قرارداد امضاء کرده و نهایتاً سود و زیان این فعالیت اقتصادی را با هم شریک می شوند.

از نظر مفهوم حقوقی با توجه به مندرجات مواد قانون مدنی و تجارت ایران ؛ شرکت از اجتماع 2 یا چند نفر که به صورت شریک ,  سهامدار یا موسس ( عضو ) در غالب یک قرارداد رسمی تشکیل می شود که این افراد در راستای رسیدن به اهداف مشترکشان ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) به فعالیت می پردازند.

به دلیل حساسیت بالای امورثبتی سازمان ثبت شرکتها در ایران تحت نظارت قوه قضائیه متولی اصلی در خصوص انجام امور ثبت شرکت می باشد. مرکز اصلی این اداره در تهران است و شهرستانهای دیگر هر کدام حوزه های ثبتی خود را دارند؛ البته ممکن است گاهی چندین شهرستان دارای یک حوزه ثبتی باشند.

امروزه اداره ی ثبت شرکتها تحت نظارت سازمان ثبت اسناد کشور این امر مهم را بر عهده گرفته و تمامی مراحل عملیات ثبت شرکت به صورتی اینترنتی درآمده است و فقط از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت شرکتها مجاز می باشد.

لذا تقاضاکنندگان باید کلیه ی مدارک و تقاضانامه های ثبتی خود را یا از طریق این سامانه و یا از طریق مؤسسات ثبتی نظیر نخستین ثبت ،به اداره ی ثبت شرکتها تسلیم کنند.

مدارک و تقاضانامه ها توسط کارشناسان اداره ی ثبت با دقت بررسی شده و پس از طی مراحل اداری مختلف چنان چه از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند تایید شده و پس از آن شرکت به صورت رسمی به ثبت می رسد و قانونی شناخته می شود.

شرایط و مراحل ثبت شرکت ها

شرایط ثبت شرکت بر اساس مندرجات قانون اساسی :

هر شخصی اعم از ایرانی یا خارجی که تصمیم به تشکیل و فعالیت در خاک ایران دارد حتما باید تقاضانامه ی ثبتی خود را تسلیم مرجع ثبتی معرفی شده از طرف قانون نماید وگرنه از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود و فعالیت آن غیرقانونی می باشد و به جزای نقدی و انحلال شرکت و ممنوعیت از فعالیت محکوم خواهد شد.

مراحل ثبت شرکت به شرح زیر می باشد :

الف- شناخت کلی از نظام حقوقی حاکم بر شرکت ها ، اولین گام از مراحل ثبت یک شرکت تلقی می شود. زمانی که قصد تاسیس یک شرکت را دارید، می بایست علاوه بر انتخاب شرکای شرکت،با توجه به اهداف اعضا در آینده ،نوع فعالیت افراد و میزان مسئولیت هر یک از شرکا ،قالب شرکت را نیز مشخص کنید.

ب – فراهم نمودن مدارک مورد نیاز
پس از انتخاب نوع شرکت و تعیین شرکا،مرحله بعدی جهت ثبت شرکت،فراهم نمودن مدارک لازم است. قانونگذار برای تاسیس و ثبت هر یک از انواع شرکت مدارک جداگانه ای را پیش بینی نموده است که می توانید مدارک و مراحل لازم برای ثبت هر کدام از شرکت ها را در قسمت انواع ثبت مطالعه نمایید.

ج-مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها
پس از فراهم نمودن مدارک، می بایست با ورود به سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها (به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir) ،اطلاعات خواسته شده را تکمیل نموده و مدارک مورد نیاز را در آن بارگذاری کنید.تکمیل اطلاعات متقاضی، اولین مرحله برای ثبت شرکت از طریق سامانه می باشد.

د-ارسال مدارک تقاضای ثبت شرکت از طریق پست
پس از پذیرش اینترنتی از طریق سامانه و اخذ تاًییدیه ی پذیرش ، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را امضا و از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال فرمایید.

ی-درج آگهی در روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی ایران
صدور آگهی ثبت شرکت در روزنامه ی رسمی،آخرین اقدام جهت ثبت شرکت محسوب می شود. مطابق ماده 197 ق.ت در ظرف ماه اول تشکیل هر شرکت ، خلاصه شرکت نامه و منضمات آن طبق آیین نامه وزارت دادگستری اعلان خواهد شد.

مراحل ثبت شرکت بصورت تیتروار و کلی

تنظیم قرارداد اولیه با مؤسسه حقوقی نخستین
تکمیل مدارک مورد نیاز توسط شما
تنظیم مدارک و ارجاع به سازمان مربوطه
انجام امورات مربوط به روزنامه و آگهی
حضور موکل و دریافت گواهینامه پایان کار

اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران هستید، حتما باید شرکتی در راستای فعالیت خود به ثبت برسانید

لازم به ذکر است شرکت ها، انواع مختلفی دارند، نظیر شرکت سهامی خاص، مسئولیت محدود و …. که درباره انواع آن و کاربرد آنها می توانید در بخش انواع ثبت اطلاعات کسب نمایید

در ضمن مراحل و شرایط ثبت شرکت در هر یک از انواع مختلف شرکت های ثبتی به صورت مفصل شرح داده شده است.

ارزیابی رایگان و تخمین هزینه ثبت شرکت

مشاوره کاملا رایگان و تخصصی در زمینه امورات ثبتی از سوی کارشناسان برجسته و زبده نخستین ثبت برای اطلاع از شرایط ثبت شرکت و انجام مراحل ثبت شرکت
از طریق شماره تماس قید شده در وبسایت با ما در ارتباط باشید.